ept

Automatyczne roboty latające zwiększające bezpieczeństwo

Artur Zolich Dronie Gniazdo Leave a Comment

Poniżej prezentujemy artykuł o naszym projekcie, który ukazał się w lipcowym wydaniu Biuletynu Elbląskiego Parku Technologicznego. To właśnie między innymi w Elblągu można zobaczyć działanie naszego Droniego Gniazda.

Dronie Gniazdo – roboty latające zwiększające bezpieczeństwo 

Dronie Gniazdo to usługa realizowana w konsorcjum firm SPES Sp. z o.o., której prezesem jest Artur Zolich oraz prodron group, należącej do Tomasza Siwego.

System Dronie Gniazdo 

Dronie Gniazdo jest usługą, która zdejmuje z klienta ciężar organizacyjny oraz znacząco redukuje koszty profesjonalnej obsługi lotu, na którą składa się: spełnienie licznych wymogów prawnych, posiadanie przeszkolonego personelu zdolnego do natychmiastowej reakcji oraz odpowiednio zaawansowanego i niezawodnego sprzętu.

W miejscu gdzie przewidujemy wykonywanie częstych lotów, umieszczamy w specjalnym, kompaktowym “hangarze” drona starannie dobranego do potrzeb klienta. Loty sterowane są zdalnie przez doświadczonych pilotów z centrum operacyjnego, czym niwelujemy potrzebę przebywania pilota w miejscu operacji  – opowiada Artur Zolich, Prezes SPES Sp. z o.o. 

System umożliwia szybki start, nawet w ciągu 1 minuty, oraz znaczną redukcję kosztów obsługi dzięki możliwości sterowania z jednego miejsca kilkoma dronami jednocześnie w różnych częściach kraju.

61164491a84a7c701aff3cbc 60bd1e887fc056837b72c0db Dronie Gniazdo branze

Korzyści zastosowania systemu 

Jest wiele korzyści z zastosowania systemu Dronie Gniazdo. Przede wszystkim zwiększamy bezpieczeństwo pracowników oraz infrastruktury naszych klientów – mówi Artur Zolich. 

Wprowadzenie na teren firmy stacjonującego drona pozwala na regularną obserwację miejsc trudno dostępnych dla ludzi lub w których nie ma kamer. Korzystając z drona, człowiek nie musi pracować na wysokości czy w miejscach, gdzie występuje zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.  Możemy monitorować infrastrukturę oraz reagować na potencjalne zagrożenia, np. weryfikować ryzyko pożaru kamerą termowizyjną na składowiskach. 

Możemy pełnić funkcję “psa stróżującego” odstraszającego intruzów z użyciem megafonu. Potrafimy monitorować instalacje, np. rurociągi, pod względem wycieków  – dodaje Artur Zolich.

System może zawczasu ostrzec przed wystąpieniem różnego rodzaju katastrof, tym samym zwiększając bezpieczeństwo pracowników oraz redukując ryzyko strat i kar dla przedsiębiorstw.

6116454e86678505d11b3bf1 60b10c8ee677b78a0a685d36 drone in a

Odbiorcy produktu 

Oczywiście wszystkie firmy gdzie “latająca kamera” może zwiększyć bezpieczeństwo pracowników. Odbiorcami są głównie firmy, osoby, czy instytucje narażone na straty z powodu kradzieży, usterek, kar środowiskowych, czy zanieczyszczeń. 

To również firmy, które pielęgnują swój wizerunek przedsiębiorstwa nowoczesnego, korzystającego z najnowszych rozwiązań technologicznych – dodaje Artur Zolich.

Innowacyjny pomysł 

Dronie Gniazdo jest usługą bardzo nowoczesną, komercyjnie pionierską i pod tym względem bardzo innowacyjną. 

Jesteśmy pierwszym na świecie odbiorcą rozwiązań technicznych, które umożliwiają stworzenie Droniego Gniazda – mówi Artur Zolich.

Usługa czerpie korzyści z wieloletniej ewolucji technologii dronowych. 

Doświadczenie wskazuje, że w świecie komercyjnym klient płaci za bezpieczeństwo, skuteczność, i powtarzalność. To nasza firma chce mu dostarczyć. Pracując z Dronim Gniazdem skupiamy się na dostarczaniu usług na najwyższym poziomie, zgodnych z wymogami bezpieczeństwa, oraz obowiązującymi przepisami, opartych o nowoczesne, sprawdzone przemysłowo technologie – dodaje Artur Zolich.

Pomysł na stworzenie Droniego Gniazda

Pracuję z dronami i systemami bezzałogowymi od ponad 12 lat. W swoim portfolio zawodowym mogę pochwalić się doświadczeniem z przeprowadzonych operacji i badań z wykorzystaniem szerokiego wachlarza sprzętu, często prototypowego i najczęściej niedostępnego w sprzedaży komercyjnej. Operowałem pojazdami bezzałogowymi na 3 kontynentach, w bardzo zróżnicowanym klimacie (od Sahary do okolic Bieguna Północnego), zawodowo odwiedziłem kilkadziesiąt krajów, brałem aktywny udział w licznych branżowych oraz naukowych konferencjach. Jednym z najczęstszych problemów, które pojawiają się podczas obsługi dronów jest konieczność zapewnienia profesjonalnej i wykwalifikowanej obsługi w miejscu wykonywania operacji – opowiada Artur Zolich. 

Do projektu Dronie Gniazdo zaprosił mnie Tomasz Siwy, właściciel prodron group, który z dronami pracuje od 2010 roku i ma bogate doświadczenie komercyjne.

Idea systemów określanych jako  “drone-in-the-box” – o które opiera się Dronie Gniazdo – jest odpowiedzią na ten istotny problem, oraz naturalnym krokiem na drodze do tzw. systemów autonomicznych. Systemy “drone-in-the-box” można opisać jako inteligentne hangary, które zapewniają dronowi ochronę przed warunkami atmosferycznymi, osobami postronnymi, i utrzymują je w ciągłej gotowości do lotu, np. ładując baterie. Do tej pory były to systemy bardzo drogie. Cena jaką należało zapłacić za takie urządzenie wahała się od kilkuset tys. do nawet 2 milionów złotych. Z tego też względu niewiele firm mogło sobie pozwolić na ich komercyjne zastosowania. Koszt często był niewspółmiernie wysoki do oczekiwanego zwrotu z inwestycji. 

6116445224b4ca4fbbccdba0 60afd92dc87e10632c8cc983 dronie gniazdo 1

Obecnie pojawiła się jednak technologia, dzięki której można znacznie zredukować koszt tego typu systemów. Dronie Gniazdo jest usługą, w której stosujemy taką właśnie przystępną cenowo najnowszą technologię. Dotychczasowe relacje klientów pozwalają nam wierzyć w sukces tego przedsięwzięcia oraz jego biznesowe uzasadnienie – komentuje Artur Zolich. 

Przyszłość firmy SPES Sp. z o.o. 

Uczestnicząc w rozwoju technologii bezzałogowych, staramy się dbać o edukację przyszłej kadry tej gałęzi gospodarki. Firma SPES aktywnie współpracuje z Akademią Prodron, która jest certyfikowanym ośrodkiem szkolenia operatorów dronów. 

Sam otrzymałem właśnie uprawnienia instruktorskie do szkolenia według nowych przepisów europejskich – zdradza Artur Zolich.

W naszej firmie skupiamy się na działalności profesjonalnej i mamy nadzieję stać się czołowym konsultantem/szkoleniowcem dla zastosowań przemysłowych pojazdów bezzałogowych w Polsce.

Link do pełnego wydania biuletynu: ept.elblag.eu

Co myślisz o tym wpisie?