Usługi Prodron - profesjonalne usługi dronami

Jak drony wspierają istniejące gałęzie przemysłu

Artur Zolich Dronie Gniazdo Leave a Comment

Drony to dojrzałe narzędzie wspierające biznes

1986 rok można uznać za początek komercyjnego zastosowania dronów, a właściwie Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS). W tym okresie Yamaha rozpoczęła testy swojego śmigłowca bezzałogowego R-50 [1]. Jego parametry nie odbiegały od dzisiejszych standardów. Ładunek użyteczny 15 kg, główne zastosowanie – oprysk upraw.

W 1991 Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa opublikowało instrukcję na temat technik użycia śmigłowców bezzałogowych.

Od tego czasu śmigłowce bezzałogowe stawały się coraz popularniejszym narzędziem pracy, roznosząc w 2003 roku środki ochrony roślin na obszarze 562 830 hektarów. W tym samy czasie zarejestrowanych było 9574 operatorów.

undefined
By Gtuav – Own work, CC BY-SA 3.0Link

Dziś, w 2021 roku drony ciągle znajdują zastosowanie w rolnictwie. Ich zadania to nie tylko oprysk, ale również mapowanie upraw w świetle widzialnym oraz multi lub hiperspektralnym, dystrybucja środków biologicznych, czy ocena szkód.

Rolnictwo nie pozostało jedynym obszarem, w którym drony znajdują zastosowanie komercyjne. Ponadto, rozwój sensorów, oprogramowania i samych platform pozwolił na ich szerokie, zarobkowe użycie w innych gałęziach przemysłu.  

W ochronie znajdują zastosowanie systemy drone-in-a-box, inteligentne hangary, które utrzymują drona w ciągłej gotowości do lotu. Niweluje to potrzebę fizycznego przebywania pilota na miejscu, a lot sterowany jest z odległego centrum zarządzania lotem mogącego znajdować się w dowolnej części świata.

W geodezji czy na budowach drony są już codziennym narzędziem inspekcji, nadzoru oraz pomiarów. Moduły GPS RTK potrafią pozycjonować drona z dokładnością do pojedynczych milimetrów, a narzędzia fotogrametryczne oraz nowoczesne sensory do pomiaru laserowego (LiDAR) pozwalają tworzyć mapy i analizy o dużej dokładności.

Drony wyposażone w kamerę termowizyjną mogą z łatwością przeprowadzać inspekcję infrastruktury, wskazywać miejsca zagrożone pojawieniem się pożaru, identyfikować problemy na farmach fotowoltaicznych, zliczać zwierzynę czy poszukiwać ludzi.

Coraz więcej dronów jest w stanie wykonywać loty w trudnych warunkach atmosferycznych, np. przy silnym wietrze oraz w deszczu. Nawet dla najmniejszych platform pionowego startu i lądowania (VTOL) czas lotu wynosi już 30 minut, a dla większych pojazdów często liczony jest on w godzinach.

Przepisy wykonywania lotów dronem są na bieżąco standaryzowane na poziomie Europejskim i pozwalają na coraz bardziej rozbudowane operacje.

Podsumowując, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat możemy obserwować ewolucję dronów, które z wąskiego obszaru zastosowań stają się dojrzałym narzędziem pracy w wielu sektorach gospodarki. Ujednolicone przepisy, dojrzałość technologii oraz ciągle zwiększająca się świadomość użytkowników rokują pozytywnie na dalszy rozwój technologii i jej zastosowań

[1] https://global.yamaha-motor.com/stories/history/stories/0028.html

Co myślisz o tym wpisie?